logo

kielce

Młodzieżowa Rada Miasta coraz bliżej!

Wpisano: Maj 15, 2007 Autor:Z przyjemnością informujemy o kolejnym dużym postępie w naszej walce o powołanie w Kielcach Młodzieżowej Rady Miasta. Nasza inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony władz miasta i kieleckich radnych.

Poniżej zamieszczamy artykuł z kieleckiego wydania Gazety Wyborczej informujący o historii naszych starań oraz bieżących postępach. Zapraszamy do lektury!

Kiedy powstanie młodzieżowa rada miasta?

Wszystko zaczęło się rok temu. Wtedy Młodzi Demokraci w kilku liceach prowadzili lekcje o samorządności. Licealistom tak się spodobało, że przy pomocy kieleckich radnych zorganizowali symulację sesji rady miejskiej, na której zajmowali się podziałem nadwyżki budżetowej. – Byli doskonale przygotowani, nie mieli żadnych zahamowań przed zabieraniem głosu, przedstawianiem i obroną swoich argumentów. Prosili, by mogli częściej w takich akcjach uczestniczyć – przypomina Katarzyna Zapała, radna, a jednocześnie szefowa Młodych Demokratów.

Wtedy postanowili, że powalczą o utworzenie Młodzieżowej Rady Miasta. Dwa przygotowane przez siebie projekty statutu i ordynacji wyborczej przedstawili prezydentowi Kielc oraz przewodniczącemu rady miejskiej. – Zasięgaliśmy informacji w miastach, gdzie takie rady działają, na przykład w Łodzi, Gdańsku, ale także w Bielinach, gdzie taka rada szybko się rozpadła. Chcieliśmy uniknąć błędów naszych poprzedników – podkreśla Agata Wojda.

Dlatego według ich projektu w skład rady mogą wchodzić tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zakończonych egzaminem dojrzałości. – W Bielinach były to osoby od 15 do 25 lat. Rozpiętość wieku była zbyt duża, by mogli się dogadać – tłumaczy przewodnicząca Młodych Demokratów.

Projekt ordynacji zakłada, że kadencja trwałaby rok, wybory odbywałyby się pod egidą miejskiej komisji wyborczej, w jej skład wchodziliby urzędnicy z ratusza, a w szkołach prowadzona byłaby normalna kampania. W radzie każda szkoła (jest ich 28) miałaby swojego przedstawiciela. – Zajmowaliby się tym, co ważne dla młodzieży, czyli nie infrastrukturą czy podatkami, ale sprawami kultury, sportu, oświaty. Mogliby przygotowywać projekty uchwał, które oceniałaby rada miejska. Pracowaliby w komisjach czy zespołach problemowych. Byłaby to doskonała lekcja demokracji, edukowanie i uświadamianie młodym mieszkańcom miasta, na co w swoim mieście mają wpływ, co mogą dla niego zrobić – mówi Agata Wojda.

Przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Słoń podkreśla, że jego zdaniem taka rada powinna powstać w oparciu o samorządy szkolne, gdzie działają najaktywniejsi uczniowie, i przy wsparciu nauczycieli. – A przede wszystkim powinna być wolna od wszelkiej polityki – zaznacza. Dodaje, że nad powołaniem takiego gremium radni zastanawiają się od dłuższego czasu. – Chcemy pojechać do Lublina, gdzie taka „młodzieżówka” działa, żeby na żywo zobaczyć efekty jej pracy. Potem warto zapytać uczniów, czy chcą powołania takiego ciała. Może już jesienią moglibyśmy powołać i kielecką Młodzieżową Radę Miasta – zapowiada.

Źródło: Gazeta Wyborcza – Kielce, 14.05.2007

Dodaj do zakładek / Prześlij Znajomym

Komentarze

Brak komentarzy do “Młodzieżowa Rada Miasta coraz bliżej!”

Napisz komentarz

Możliwość komentowania artykułów starszych niż 14 dni została wyłączona.
Napisz do nas: kielce{at}smd.org.pl