logo

kielce

Świętokrzyskie Dyktando – zapraszamy!

Wpisano: Maj 22, 2012 Autor:„Świętokrzyskie Dyktando” to wydarzenie które odbędzie się 31 maja o godzinie 17: 00 w sali Widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego.

Światowy Dzień Rozwoju Kultury wypada 31 maja. To właśnie tego dnia Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci” Koło Kielce organizuje „Świętokrzyskie Dyktando”, bowiem kultura jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia i powinna być podstawą naszych relacji. To właśnie ona uczy nas, urozmaica świat w którym żyjemy, a nawet bawi.

Kultura jest bardzo ważna, to właśnie za jej sprawą jesteśmy ludźmi i to ona jest wyznacznikiem w naszym życiu, bowiem od niej zależy jak bardzo ludzcy jesteśmy. Dzięki niej cały świat ma prawa i wartości którymi się kieruje. Dorobkiem kultury są min.: wiedza, przekonania, wartości, normy, zwyczaje, obyczaje, prawa. Tak więc, kultura, będąc odpowiednikiem ludzkich potrzeb wyznacza człowiekowi różnorakie cele życiowe i motywuje go do dalszych działań. Jest narzędziem każdego człowieka  i przez to ma wpływ na formowania osobowości każdego człowieka. Powinniśmy robić wszystko aby była źródłem radości, inspiracji naszego życia. Jednak najważniejszym dziełem jest język. Kultura języka to umiejętność poprawnego, sprawnego mówienia  i pisania, zgodnego z przyjętymi normami językowymi. Kultura ta jest wymagana od każdego człowieka, a zwłaszcza w kontaktach służbowych i oficjalnych.

W dzisiejszych czasach, w erze internetu i komputerów nie przywiązujemy wagi do znajomości zasad poprawnej pisowni w ojczystym języku. Tą wiedzę zastępują nam programy do pisania. Gdy tylko widzimy podkreślony na czerwono wyraz, klikamy odpowiednią opcję, nie zastanawiając się dlaczego tak ma być. W ten sposób dochodzi do zaniku poprawnego pisania, a co za tym idzie ubożenia kultury języka.

Niech Światowy Dzień Rozwoju Kultury będzie dniem w którym zwrócimy uwagę na to jak ważna jest dla nas wszystkich kultura języka. Sprawdzimy czy mieszkańcom i VIPom  z  województwa Świętokrzyskiego są oczywiste zasady poprawnej pisowni.

Świętokrzyskie Dyktando na Facebook

Dodaj do zakładek / Prześlij Znajomym

Komentarze

Brak komentarzy do “Świętokrzyskie Dyktando – zapraszamy!”

Napisz komentarz

Możliwość komentowania artykułów starszych niż 14 dni została wyłączona.
Napisz do nas: kielce{at}smd.org.pl