logo

kielce

Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci” działa w regionie świętokrzyskim od 2001 roku. Zrzesza obecnie około 50 członków. W ciągu dziesięciu lat naszego istnienia działaliśmy w wielu miastach województwa świętokrzyskiego, m.in. w Skarżysku – Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach, Busku Zdroju, a także w Kielcach i Końskich, gdzie jesteśmy do dziś. Organizacja podczas swojej dotychczasowej działalności przeprowadziła wiele akcji społecznych, edukacyjnych i charytatywnych, konferencji, happeningów, debat i innego typu inicjatyw mających na celu zaangażowanie możliwie jak największej części społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych.

Na przestrzeni lat „Młodzi” zaangażowani byli w szereg akcji, które obiły się szerokim echem w świętokrzyskich mediach. Do najważniejszych akcji społecznych należały cykle lekcji obywatelskich: „System wyborczy – Jednomandatowe Okręgi Wyborcze” i „Akademia samorządowa”. Wśród licznych konferencji zorganizowanych przez S”MD”, do najciekawszych należały konferencja z udziałem Donalda Tuska – „Jednomandatowe Okręgi Wyborcze – luksus dojrzałej demokracji” i „Białoruś – czarny punkt na mapie europejskiej demokracji”, w której uczestniczył Bogdan Klich czy „Dni Europejskie” będące cyklem trzech konferencji z dyplomatami z Daniii, Finlandii i Szwecja. Nasze happeningi dotyczyły głównie sytuacji politycznej w kraju i na świecie. Pamiętaliśmy o Tybecie organizując manifest „Solidarni z Tybetem” oraz „Alternatywne Otwarcie Olimpiady”.

Poruszając problem możliwości udziału młodych ludzi w życiu publicznym, przeprowadziliśmy debatę oksfordzką z udziałem lokalnych działaczy społecznych i politycznych oraz profesora Zbigniewa Pełczyńskiego, propagatora takich debat. Nie zapominamy również o corocznych akcjach charytatywnych takich jak „Mikołajki – znani Kielczanie dzieciom”, Dzień Dziecka i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, mających na celu wsparcie najbardziej potrzebujących najmłodszych obywateli naszego regionu. Ważne akcje, które zorganizowaliśmy były także związane z naszymi zainteresowaniami. Dobrym przykładem jest tu: „Wieczór pamięci Jacka Kaczmarskiego” oraz wystawa „Solidarni z Białorusią. Stop łamaniu praw człowieka”. Od początku 2010 roku, kwartalnie tworzymy biuletyn zawierający informacje o naszych aktualnych akcjach oraz wydarzeniach dotyczących stowarzyszenia.

Jednym z ważniejszych projektów prowadzonych przez nas od 2006 jest inicjatywa powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kielcach. Koordynatorką akcji została Katarzyna Zapała. Inicjatywę tą promujemy poprzez organizowanie symulacji i debat publicznych z udziałem kieleckich polityków i młodzieży. Udało nam się złożyć projekt statutu i ordynacji wyborczej MRM na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kielcach.

Praca Katarzyny Zapały na rzecz powołania Młodzieżowej Rady Miasta została dostrzeżona na forum krajowym S”MD”, dzięki czemu została włączona do składu Zarządu Krajowego. Była odpowiedzialna za program wdrażania młodzieżowych rad miasta w innych miejscowościach.

W ostatnim okresie, po raz pierwszy zorganizowaliśmy Wielki Test Wiedzy o Kielcach, który okazał się dużym sukcesem naszego koła. Wydarzenie to zainteresowało wielu kielczan, którzy jeszcze przez wiele miesięcy po akcji rozwiązywali test w Internecie. Obecnie jest to nasza sztampowa akcja, która na stałe zagościła w naszym kalendarzu działań. Jako młodzi, zaangażowani politycznie ludzie braliśmy aktywny udział w wyborach parlamentarnych w 2001 i 2005 oraz samorządowych w 2006 roku. W roku 2006 S”MD” do Rady Miasta Kielce wprowadziło jednego przedstawiciela – Katarzynę Zapałę. Rok później w wyborach do parlamentu z rozmachem stworzyliśmy świętokrzyski sztab wyborczy, który dzięki naszej aktywności osiągnął wielki sukces. Sztabem zarządzała Katarzyna Zapała, Rzecznikiem Prasowym była Agata Wojda, a asystentem pełnomocnika finansowego Łukasz Syska. Mandat parlamentarzysty zdobył silnie związany ze środowiskiem kieleckich Młodych Demokratów Artur Gierada. Warto podkreślić wynik kandydatki S”MD” Katarzyny Haby, która startując z ostatniego miejsca zdobyła ponad 2,5 tysiąca głosów. W roku 2009 na trzydzieste urodziny, uhonorowaliśmy Posła tytułem „Zasłużony dla Regionu Świętokrzyskiego S”MD”, za wieloletnią pracę na rzecz organizacji.

W 2010 roku zaangażowaliśmy się w nowoczesny projekt „POkolenie z Pasją”. Jest to pomysł jak pokazać pozytywny obraz polityki i odczarować jej stereotypowy wizerunek. Wspólnie dążymy do zmiany sposobu patrzenia na działalność polityczną. Inicjatywa ta przełożyła się na znakomite wyniki wyborcze, czego wyrazem było zdobycie przez nas trzech z pięciu mandatów na listach Platformy Obywatelskiej i dziś w Radzie Miasta organizację reprezentują Agata Wojda i Katarzyna Zapała

W 2011 roku jeden z założycieli naszych struktur Łukasz Syska ukończył trzydzieści lat, przez co dołączył do grona alumnów stowarzyszenia. W podzięce za dziesięcioletnią pracę na rzecz organizacji, uhonorowany został tytułem „Zasłużony dla Regionu Świętokrzyskiego S”MD”.

Archiwum Zarządów Koła Kielce